KavesNET

Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Hubspot
Joomla
Drupal
Wix
Shopify
Magento
Typeo3
Img (131)

Web sitenizi barındırmak için bir sunucu seçimi yaparken karşınıza çıkan pek çok seçenekten en popüler olanlarından ikisi sanal özel sunucu (VPS) ve sanal sunucu hizmetleri (VDS)’dir. Bu iki terim, sıklıkla birbiriyle karıştırılsa da aslında aralarında belirli farklar bulunmaktadır. VPS ve VDS arasındaki temel farkları, avantajları ve hangi durumlarda hangisinin tercih edilmesi gerektiğini ele alacağız.

VPS Nedir?

VPS, Türkçe adıyla paylaşımlı sanal sunucu, bir fiziksel sunucunun, sanallaştırma teknolojileri kullanılarak birden fazla sanal makineye bölünmesiyle oluşturulan sanal sunuculardır. Kaynakları paylaşımlı olarak kullanırlar, fakat hostinge göre daha performanslıdır. Fakat kaynakların paylaşımlı olması sebebiyle büyük siteler için VPS yerine VDS tercih edilir. Eğer VPS ihtiyacınız varsa, sanal sunucu kiralama sayfamızda ihtiyacınız olan sunucuyu bulabilirsiniz

VDS Nedir?

VDS, Türkçe adıyla özel sanal sunucu daha genel bir terim olarak karşımıza çıkar ve genellikle VPS ile aynı anlamda kullanılsa da, VDS genellikle daha yüksek performans ve kaynak sunan bir sunucu hizmeti türüdür. VDS, paylaşımsız donanım kaynakları sunarak daha yüksek performans ve istikrar sağlayabilir. Bu, özellikle yüksek trafikli siteler, büyük veritabanları ve yoğun uygulamalar için önemli bir avantajdır. Sanal sunucu (VDS) hizmeti almak için VDS sunucu sayfamızı ziyaret ederek sunucu paketlerimizi görebilirsiniz.

VPS ile VDS Farkı Nelerdir?

VPS ile VDS arasında anahtar fark, kaynak izolasyonu ve performans seviyesinde yatmaktadır. VPS çözümleri, bir sunucunun sanallaştırılarak birden fazla kullanıcı arasında paylaştırılması esasına dayanır. Bu durum, kaynakların diğer sanal sunucularla paylaşılması anlamına gelir. Diğer yandan, VDS genellikle kullanıcılara adanmış kaynaklar sunar, bu da kaynakların diğer kullanıcılarla paylaşılmadığı ve dolayısıyla daha yüksek performans ve güvenilirlik sağladığı anlamına gelir.

VPS ve VDS Farkları

VPS ve VDS farkları aşağıdaki gibidir:

  • Fiyat: VPS genellikle VDS’ye göre daha uygun maliyetlidir. Eğer bütçeniz sınırlıysa ve orta düzeyde kaynaklar yeterliyse, VPS iyi bir başlangıç noktası olabilir. Projeniz büyük çaplıysa ve daha fazla performans ihtiyacı varsa VDS satın almak iyi bir seçimdir.
  • Kaynak İhtiyacı: Eğer siteniz yoğun trafik alıyorsa veya cpu, ram gibi kaynak ihtiyacı yüksek uygulamalar çalıştırıyorsanız, VDS’nin sunduğu yüksek performans önemli olabilir.
  • Özelleştirme ve Kontrol: Her iki seçenek de kök erişimi ve özelleştirme imkanı sunsa da, VDS, üzerinde daha fazla kontrol ve özelleştirme özgürlüğü sunar.
  • Büyüme ve Ölçeklenebilirlik: Eğer işinizin büyüyeceğini ve zamanla daha fazla kaynağa ihtiyaç duyacağınızı öngörüyorsanız, bu noktada geniş imkanlar tanıyan hizmetleri seçmeniz yerinde olacaktır.
Share this Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmayı Başlat
Satış Öncesi Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?